Albanian Bible

Hebrenjve 4

Hebrenjve

Return to Index

Chapter 5

1

 

   kėshtu ai mund tė ketė dhembshuri pėr ata qė janė tė paditur dhe tė gėnjyer, sepse edhe ai ėshtė i veshur me dobėsi,  

 

 


2

 

   dhe pėr kėtė arsye ėshtė i detyruar tė ofrojė flijime pėr fajet, si pėr popullin ashtu edhe pėr veten e tij.  

 

 


3

 

   Dhe askush nuk e merr kėtė nder prej vetes sė tij, po ai qė thirret nga Perėndia, sikurse Aaroni.  

 

 


4

 

   Kėshtu edhe Krishti nuk e pėrvetėsoi ai vetė lavdinė qė tė bėhet kryeprift, por ia dha Ai qė i tha: ``Ti je im Bir, sot ti mė linde``,  

 

 


5

 

   dhe ashtu si thuhet diku gjetiu: ``Ti je prift pėrjetė, sipas rendit tė Melkisedekut``.  

 

 


6

 

   I cili, nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia.  

 

 


7

 

   Edhe pse ishte Bir, mėsoi tė jetė i bindur nga ato qė pėsoi,  

 

 


8

 

   dhe, si u bė i pėrkryer, u bė vepronjėsi i shpėtimit tė amshuar pėr tė gjithė ata qė qė i binden,  

 

 


9

 

   duke qenė i shpallur kryeprift nga Perėndiaa sipas rendit tė Melkisedekut,  

 

 


10

 

   pėr tė cilin kemi shumė gjėra pėr tė thėnė, por tė vėshtira pėr t`u shpjeguar, sepse ju jeni rėnduar nga veshėt pėr tė dėgjuar.  

 

 


11

 

   Sepse, ndonėse tashmė duhet tė ishit mėsues, keni pėrsėri nevojė qė t`ju mėsojnė njohuritė e para tė orakujve tė Perėndisė, dhe keni nevojė pėr qumėsht, dhe jo pėr ushqime tė forta.  

 

 


12

 

   Sepse kushdo qė ushqehet me qumėsht nuk ka pėrvojėn e fjalės sė drejtėsisė, sepse ėshtė foshnjė;  

 

 


13

 

   kurse ushqimi i fortė ėshtė pėr tė rriturit, tė cilėt, nga pėrvoja, i kanė tė zhvilluara vetitė pėr tė dalluar tė mirėn dhe tė keqen.  

 

 


14

 

   Prandaj, duke e lėnė fjalėn e fillimit tė Krishtit, le tė synojmė pėrkryerjen, pa hedhur pėrsėri themel pendimi nga vepra tė vdekura dhe nga besimi te Perėndia,  

 

 


Hebrenjve 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: