Albanian Bible

2 Timoteut 1

2 Timoteut

Return to Index

Chapter 2

1

 

   dhe ato qė dėgjove nga unė pėrpara shumė dėshmitarėve, jepua njerėzve besnikė, qė do tė jenė tė aftė tė mėsojnė edhe tė tjerė.  

 

 


2

 

   Ti, pra, duro pjesėn tėnde tė vuajtjeve, si njė ushtar i mirė i Jezu Krishtit.  

 

 


3

 

   Sepse asnjė nga ata qė shkojnė ushtarė nuk ngatėrrohet me punėrat e jetės, qė t`i pėlqejė atij qė e mori ushtar.  

 

 


4

 

   Po ashtu, nėse dikush merr pjesė nė gara, nuk kurorėzohet po tė mos ketė luftuar sipas rregullave.  

 

 


5

 

   Bujku qė mundohet duhet ta marrė i pari pjesėn e fryteve.  

 

 


6

 

   Mendo pėr ato qė tė them, sepse Zoti do tė tė japė mend pėr tė gjitha.  

 

 


7

 

   Kujto qė Jezu Krishti, nga fisi i Davidit, u ngjall sė vdekuri sipas ungjillit tim,  

 

 


8

 

   pėr tė cilin unė po vuaj deri edhe nė pranga posi keqbėrės; por fjala e Perėndisė nuk lidhet nė pranga.  

 

 


9

 

   Prandaj unė i duroj tė gjitha pėr shkak tė tė zgjedhurve, qė ata tė kenė shpėtimin qė ėshtė nė Krishtin Jezus, bashkė me lavdi tė pėrjetshme.  

 

 


10

 

   Kjo fjalė ėshtė e vėrtetė, sepse, nėse ne vdiqėm me tė, me tė edhe do tė rrojmė;  

 

 


11

 

   nė qoftė se vuajmė, do tė mbretėrojmė bashkė me tė; po ta mohojmė, edhe ai do tė na mohojė.  

 

 


12

 

   Nėse jemi tė pabesė, ai mbetet besnik, sepse ai nuk mund tė mohojė vetveten.  

 

 


13

 

   Ua kujto atyre kėto gjėra, duke u pėrbetuar pėrpara Zotit tė mos hahen kot me fjalė pa asnjė dobi, nė dėm tė atyre qė dėgjojnė.  

 

 


14

 

   Mundohu tė dalėsh pėrpara Perėndisė si i sprovuar, si punėtor qė nuk ka pse tė turpėrohet, qė thotė drejt fjalėn e sė vėrtetės.  

 

 


15

 

   Shmangu nga fjalėt e kota dhe profane, sepse do tė ēojnė nė pabesi,  

 

 


16

 

   dhe fjala e tyre do tė brejė si njė gangrenė; ndėr kėta janė Himeneu dhe Fileti,  

 

 


17

 

   tė cilėt dolėn jashtė rrugės sė tė vėrtetės, duke thėnė se ringjallja ka ngjarė dhe pėrmbysin besimin e disave.  

 

 


18

 

   Megjithatė themeli i fortė i Perėndisė qėndron i patundur, dhe ka kėtė vulė: "Zoti i njeh tė vetėt", dhe: "Le t`i largohet paudhėsisė kushdo qė pėrmend emrin e Krishtit".  

 

 


19

 

   Nė njė shtėpi tė madhe nuk ka vetėm enė prej ari dhe argjendi, por edhe prej druri dhe balte; disa pėr tė nderuar; tė tjerat pėr tė mos nderuar.  

 

 


20

 

   Pra, nė qoftė se dikush pastrohet nga kėto gjėra, do tė jetė njė enė nderi, e shenjtėruar dhe e dobishme pėr tė zotin, e pėrgatitur pėr ēdo vepėr tė mirė.  

 

 


21

 

   Largohu nga pasionet rinore dhe bjeru pas drejtėsisė, besimit, dashurisė dhe paqes bashkė me ata qė e thėrresin nė ndihmė Zotin me zemėr tė pastėr.  

 

 


22

 

   Shmang gjithashtu diskutimet e marra dhe pa mend, duke ditur se shkaktojnė grindje.  

 

 


23

 

   Sepse shėrbėtori i Zotit nuk duhet tė zihet, por tė jetė i butė me tė gjithė, i aftė pėr tė mėsuar njerėzit dhe i durueshėm,  

 

 


24

 

   duke i mėsuar me butėsi kundėrshtarėt, me shpresė se Perėndia ua jep atyre tė pendohen, qė arrijnė tė njohin tė vėrtetėn,  

 

 


25

 

   dhe tė vijnė nė vete, duke shpėtuar nga laku i djallit, qė i ka zėnė robėr tė vullnetit tė tij.  

 

 


26

 

   Dhe dije kėtė: nė ditėt e fundit do tė vijnė kohė tė vėshtira,  

 

 


2 Timoteut 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: