Albanian Bible

Romakėve 9

Romakėve

Return to Index

Chapter 10

1

 

   Vėllezėr, dėshira e zemrės sime dhe lutja qė i drejtoj Perėndisė pėr Izraelin ėshtė pėr shpėtim tė tij.  

 

 


2

 

   Sepse unė dėshmoj pėr ta se kanė zell pėr Perėndinė, por jo sipas njohurisė.  

 

 


3

 

   Sepse duke mos njohur drejtėsinė e Perėndisė dhe duke kėrkuar tė vendosin drejtėsinė e vet, nuk iu nėnshtruan drejtėsisė sė Perėndisė,  

 

 


4

 

   sepse pėrfundimi i ligjit ėshtė Krishti, pėr shfajėsimin e kujtdo qė beson.  

 

 


5

 

   Sepse Moisiu kėshtu e pėrshkruan drejtėsinė qė vjen nga ligji: ``Njeriu qė bėn kėto gjėra, do tė rrojė me anė tė tyre``.  

 

 


6

 

   Por drejtėsia qė vjen nga besimi thotė kėshtu: ``Mos thuaj nė zemrėn tėnde: ``Kush do tė ngjitet nė qiell?``. Kjo do tė thotė qė tė zbresė Krishti.  

 

 


7

 

   Ose: ``Kush do tė zbresė nė humnerė?``. Kjo do tė thotė qė tė sjellė lart Krishtin prej sė vdekurish.  

 

 


8

 

   Po ē`thotė, pra? ``Fjala ėshtė pranė teje, nė gojėn tėnde dhe nė zemrėn tėnde``. Kjo ėshtė fjala e besimit, qė ne predikojmė;  

 

 


9

 

   sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh.  

 

 


10

 

   Sepse me zemėr, njeriu beson nė drejtėsi dhe me gojė bėhet rrėfim pėr shpėtim,  

 

 


11

 

   sepse Shkrimi thotė: ``Kushdo qė beson nė tė, nuk do tė turpėrohet``.  

 

 


12

 

   Sepse nuk ka dallim nė mes Judeut dhe Grekut, sepse njė i vetėm ėshtė Perėndia i tė gjithėve, i pasur ndaj tė gjithė atyre qė e thėrrasin.  

 

 


13

 

   Nė fakt: ``Kushdo qė do ta thėrrasė emrin e Zotit do tė shpėtohet``.  

 

 


14

 

   Si do ta thėrrasin, pra, atė, tė cilit nuk i besuan? Dhe si do tė besojnė tek ai pėr tė cilin nuk kanė dėgjuar? Dhe si do tė dėgjojnė, kur s`ka kush predikon?  

 

 


15

 

   Dhe si do tė predikojnė pa qenė dėrguar? Siē ėshtė shkruar: ``Sa tė bukura janė kėmbėt e atyre qė shpallin paqen, qė shpallin lajme tė mira!``.  

 

 


16

 

   Por jo tė gjithė iu bindėn ungjillit, sepse Isaia thotė: ``O Perėndi, kush i besoi predikimit tonė?``.  

 

 


17

 

   Besimi, pra, vjen nga dėgjimi, dhe dėgjimi vjen nga fjala e Perėndisė.  

 

 


18

 

   Por unė them: Mos nuk dėgjuan? Madje, ``Zėri i tyre mori mbarė dheun dhe fjalėt e tyre shkuan deri nė skajet mė tė largėta tė tokės``.  

 

 


19

 

   Por unė them: ``Mos nuk e kuptoi Izraeli? Moisiu tha i pari: ``Unė do t`ju shtie nė xhelozi me njė komb qė s`ėshtė fare komb; do t`ju bėj tė zemėroheni me anė tė njė kombi tė marrė``.  

 

 


20

 

   Dhe Isaia me guxim thotė: ``Unė u gjeta nga ata qė nuk mė kėrkonin, unė iu shfaqa atyre qė nuk pyesnin pėr mua``.  

 

 


21

 

   Por lidhur me Izraelin ai thotė: ``Gjithė ditėn i shtriva duart e mia drejt njė populli tė pabindur dhe kundėrthėnės``.  

 

 


Romakėve 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: