Albanian Bible

Veprat e Apostujve 8

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 9

1

 

   Ndėrkaq Sauli, duke shfryrė akoma kėrcėnime dhe kėrdi kundėr dishepujve tė Zotit, shkoi te kryeprifti,  

 

 


2

 

   dhe kėrkoi nga ai letra pėr sinagogat e Damaskut, me qėllim qė, po tė gjente ndonjė ithtar tė Udhės, burra o gra, tė mund t`i sillte tė lidhur nė Jeruzalem.  

 

 


3

 

   Por ndodhi qė, ndėrsa po udhėtonte dhe po i afrohej Damaskut, befas rreth tij vetėtiu njė dritė nga qielli.  

 

 


4

 

   Dhe, si u rrėzua pėrtokė, dėgjoi njė zė qė i thoshte: ``Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?``.  

 

 


5

 

   Dhe ai tha: ``Kush je, Zot?``. Dhe Zoti tha: ``Unė jam Jezusi, qė ti e pėrndjek; ėshtė e rėndė pėr ty tė godasėsh me shkelm kundėr gjembave``.  

 

 


6

 

   Atėherė ai, duke u dridhur i tėri dhe i trembur, tha: ``Zot, ē`don ti tė bėj unė?``. Dhe Zoti: ``Ēohu dhe hyr nė qytet, dhe do tė tė thuhet ē`duhet tė bėsh``.  

 

 


7

 

   Dhe njerėzit qė udhėtonin me tė ndaluan tė habitur, sepse dėgjonin tingullin e zėrit, por nuk shikonin njeri.  

 

 


8

 

   Pastaj Sauli u ēua nga toka, por, kur i ēeli sytė, nuk shihte asnjeri; atėherė e morėn pėr dore dhe e ēuan nė Damask.  

 

 


9

 

   Dhe mbeti tri ditė pa tė parit, as hėngri as piu.  

 

 


10

 

   Nė Damask ishte njė dishepull me emėr Anania, tė cilit Zoti i tha nė vegim: ``Anania!``. Dhe ai u pėrgjigj: ``Ja ku jam, Zot!``.  

 

 


11

 

   Dhe Zoti i tha: ``Ēohu dhe shko nė rrugėn e quajtur E drejtė, dhe kėrko nė shtėpinė e Judės njė njeri nga Tarsi me emėr Saul, i cili po lutet;  

 

 


12

 

   ai ka parė nė vegim njė njeri, me emėr Anania, duke hyrė dhe duke i vėnė duart pėr t`ia kthyer dritėn e syve``.  

 

 


13

 

   Atėherė Anania u pėrgjigj: ``O Zot, nga shumė veta kam dėgjuar pėr kėtė njeri se sa tė kėqija u ka bėrė shenjtorėve tė tu nė Jeruzalem.  

 

 


14

 

   Dhe ai ka kėtu njė autorizim nga krerėt e priftėrinjve pėr tė burgosur tė gjithė ata qė thėrrasin emrin tėnd``.  

 

 


15

 

   Por Zoti i tha: ``Shko, sepse ai ėshtė vegla qė unė kam zgjedhur pėr ta sjellė emrin tim pėrpara johebrenjve, mbretėrve dhe bijve tė Izraelit.  

 

 


16

 

   Sepse unė do t`i tregoj atij sa shumė i duhet tė vuajė pėr emrin tim``.  

 

 


17

 

   Atėherė Anania shkoi dhe hyri nė atė shtėpi; dhe, duke i vėnė duart, tha: ``Vėlla Saul, Zoti Jezus, qė tė ėshtė shfaqur nė rrugėn nėpėr tė cilėn ti po vije, mė ka dėrguar qė tė kesh pėrsėri dritėn e syve dhe tė mbushesh me Frymėn e Shenjtė``.  

 

 


18

 

   Nė kėtė ēast i ranė nga sytė disa si luspa, dhe ai fitoi pėrsėri tė parit; pastaj u ngrit dhe u pagėzua.  

 

 


19

 

   Dhe, mbasi mori ushqim, ai u ripėrtėri nė forcė. Pastaj Sauli qėndroi disa ditė me dishepujt qė ishin nė Damask.  

 

 


20

 

   Dhe filloi menjėherė tė predikojė Krishtin nė sinagoga se ai ėshtė Biri i Perėndisė.  

 

 


21

 

   Dhe tė gjithė ata qė e dėgjonin ēuditeshin dhe thoshnin: ``Po a nuk ėshtė ky ai qė nė Jeruzalem pėrndiqte tė gjithė ata qė e thėrrisnin kėtė emėr, dhe ka ardhur kėtu me synim qė t`i ēojė si robėr te krerėt e priftėrinjve?``.  

 

 


22

 

   Por Sauli bėhej gjithnjė e mė i fortė dhe i hutonte Judenjtė qė banonin nė Damask, duke ua vėrtetuar se Jezusi ėshtė Krishti.  

 

 


23

 

   Pas shumė ditėsh, Judenjtė u konsultuan bashkė qė ta vrasin.  

 

 


24

 

   Por komploti i tyre u mor vesh nga Sauli. Dhe ditė e natė ata i ruanin portat e qytetit qė tė mund ta vrisnin;  

 

 


25

 

   atėherė dishepujt e morėn natėn dhe e zbritėn poshtė nga muri, nė njė shportė.  

 

 


26

 

   Si arriti nė Jeruzalem, Sauli u pėrpoq tė bashkohej me dishepujt, por tė gjithė kishin frikė nga ai, sepse nuk mund tė besonin se ai ishte dishepull.  

 

 


27

 

   Atėherė Barnaba e mori dhe e ēoi tek apostujt, dhe u tregoi se si ai, gjatė udhėtimit, e kishte parė Zotin qė i kishte folur, dhe si kishte folur nė Damask lirshėm nė emėr tė Jezusit.  

 

 


28

 

   Kėshtu ai qėndroi me ta nė Jeruzalem, dhe shkonte e vinte, dhe fliste lirshėm nė emėr tė Zotit Jezus.  

 

 


29

 

   Ai u fliste dhe diskutonte me helenistėt, por ata kėrkonin ta vrisnin.  

 

 


30

 

   Por vėllezėrit, kur e morėn vesh, e ēuan nė Cezare dhe qė andej e nisėn pėr nė Tars.  

 

 


31

 

   Kėshtu nė mbarė Judenė, nė Galile dhe nė Samari kishat kishin paqe dhe ndėrtoheshin. Dhe duke ecur nė druajtjen e Zotit dhe nė ngushėllimin e Frymės sė Shenjtė, shumoheshin.  

 

 


32

 

   Por ndodhi qė, ndėrsa Pjetri po e pėrshkonte gjithė vendin, erdhi edhe te shenjtorėt qė banonin nė Lida.  

 

 


33

 

   Aty ai gjeti njė njeri me emėr Enea, i cili tashmė prej tetė vjetėsh dergjej nė shtrat, sepse ishte i paralizuar.  

 

 


34

 

   Pjetri i tha: ``Enea, Jezusi, Krishti, tė shėron; ēohu dhe ndreqe shtratin``. Dhe ai u ngrit menjėherė.  

 

 


35

 

   Dhe tė gjithė banorėt e Lidės dhe tė Saronit e panė dhe u kthyen te Zoti.  

 

 


36

 

   Por nė Jopė ishte njė dishepull me emėr Tabitha, qė do tė thotė Gazelė; ajo bėnte shumė vepra tė mira dhe jepte shumė lėmoshė.  

 

 


37

 

   Por nė ato ditė ndodhi qė ajo u sėmur dhe vdiq. Pasi e lanė, e vunė nė njė dhomė nė katin e sipėrm.  

 

 


38

 

   Dhe, duke qenė se Lida ėshtė afėr Jopės, dishepujt, kur morėn vesh se Pjetri ndodhej atje, i dėrguan dy burra qė ta lutnin tė vijė tek ata pa vonesė.  

 

 


39

 

   Atėherė Pjetri u ngrit dhe u nis bashkė me ta. Sapo arriti, e ēuan nė dhomėn lart; tė gjitha gratė e veja i dolėn atij duke qarė dhe i treguan tunikat dhe veshjet qė kishte punuar Gazela, sa ishte bashkė me to.  

 

 


40

 

   Atėherė Pjetri, mbasi i nxori jashtė tė gjithė, u ngjunjėzua dhe u lut. Pastaj iu kthye trupit dhe tha: ``Tabitha, ēohu!``. Dhe ajo i hapi sytė dhe, si pa Pjetrin, u ngrit ndenjur.  

 

 


41

 

   Ai i dha dorėn dhe e ndihmoi tė ngrihet; dhe, si thirri shenjtorėt dhe gratė e veja, ua tregoi tė gjallė.  

 

 


42

 

   Kjo u muar vesh nė mbarė Jopėn, dhe shumė veta besuan nė Zotin.  

 

 


43

 

   Dhe Pjetri qėndroi disa ditė nė Jopė, nė shtėpinė e njėfarė Simoni, regjės lėkurėsh.  

 

 


Veprat e Apostujve 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: