Albanian Bible

Veprat e Apostujve 7

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 8

1

 

   Por Sauli e kishte miratuar vrasjen e tij. Nė atė kohė u bė njė pėrndjekje e madhe kundėr kishės qė ishte nė Jeruzalem; dhe tė gjithė u shpėrndanė nėpėr krahinat e Judesė dhe tė Samarisė, me pėrjashtim tė apostujve.  

 

 


2

 

   Disa njerėz tė pėrshpirtshėm e varrosėn Stefanin dhe bėnė gjėmė tė madhe pėr tė.  

 

 


3

 

   Por Sauli po shkatėrronte kishėn: hynte shtėpi mė shtėpi, merrte me vete burra dhe gra dhe i fuste nė burg.  

 

 


4

 

   Ata, pra, qė ishin shpėrndarė shkonin rreth e pėrqark, duke shpallur fjalėn.  

 

 


5

 

   Dhe Filipi zbriti nė qytetin e Samarisė dhe u predikoi atyre Krishtin.  

 

 


6

 

   Dhe turmat, me njė mendje tė vetme, dėgjonin me vėmendje gjėrat qė thoshte Filipi, duke dėgjuar dhe duke parė mrekullitė qė ai bėnte.  

 

 


7

 

   Frymėra tė ndyra, pra, dilnin nga shumė tė idemonizuar, duke bėrtitur me zė tė lartė; dhe shumė tė paralizuar e tė ēalė shėroheshin.  

 

 


8

 

   Dhe nė atė qytet u bė gėzim i madh.  

 

 


9

 

   Prej kohėsh nė atė qytet ishte njė njeri qė quhej Simon, i cili merrej me magji dhe i bėnte tė ēuditeshin njerėzit e Samarisė, gjoja sikur ishte njeri i madh.  

 

 


10

 

   Dhe tė gjithė, nga mė i madhi te mė i vogli, ia vinin veshin, duke thėnė: ``Ky ėshtė fuqia e madhe e Perėndisė``.  

 

 


11

 

   Dhe e dėgjonin, sepse prej njė kohe tė gjatė ai i kishte mahnitur me mjeshtrinė e tij prej magjistari.  

 

 


12

 

   Por, kur i besuan Filipit, qė shpalli lajmin e mirė tė gjėrave tė mbretėrisė sė Perėndisė dhe emrin e Jezu Krishtit, burra dhe gra u pagėzuan.  

 

 


13

 

   Besoi edhe Simoni dhe, mbasi u pagėzua, rrinte vazhdimisht me Filipin; dhe, duke parė veprat e fuqishme dhe shenjat qė ishin bėrė, mbeti i ēuditur.  

 

 


14

 

   Por kur apostujt dėgjuan nė Jeruzalem se Samaria kishte pranuar fjalėn e Perėndisė, i dėrguan atyre Pjetrin dhe Gjonin.  

 

 


15

 

   Kur kėta arritėn, u lutėn pėr ta, qė tė merrnin Frymėn e Shenjtė,  

 

 


16

 

   sepse ende nuk kishte zbritur mbi asnjė prej tyre, por ata vetėm ishin pagėzuar nė emėr tė Zotit Jezus.  

 

 


17

 

   Atėherė vunė duart mbi ta dhe ata morėn Frymėn e Shenjtė.  

 

 


18

 

   Dhe Simoni, kur pa se me vėnien e duarve tė apostujve jepej Fryma e Shenjtė, u ofroi atyre para,  

 

 


19

 

   duke thėnė: ``Ma jepni edhe mua kėtė pushtet, qė ai tė cilit do t`i vė duart, tė marrė Frymėn e Shenjtė``.  

 

 


20

 

   Por Pjetri i tha: ``Le tė humbasė paraja jote dhe ti bashkė me tė, sepse ti mendove se mund ta blesh me para dhuratėn e Perėndisė.  

 

 


21

 

   Ti nuk ke as pjesė as short nė kėtė gjė, sepse zemra jote nuk ėshtė e drejtė pėrpara Perėndisė.  

 

 


22

 

   Pendohu, pra, pėr kėtė ligėsi qė ke dhe lutju Perėndisė qė, po tė jetė e mundur, tė tė falet mendimi i zemrės sate.  

 

 


23

 

   Sepse unė tė shoh se je nė vrerin e hidhėsisė dhe nė prangat e paudhėsisė``.  

 

 


24

 

   Dhe Simoni, duke u pėrgjigjur, tha: ``Lutjuni ju Zotit pėr mua, qė tė mos mė ndodhė asgjė nga ato qė thatė``.  

 

 


25

 

   Ata, pra, pasi dhanė dėshmi dhe predikuan fjalėn e Zotit, u kthyen nė Jeruzalem, mbasi ungjillzuan shumė fshatra tė Samaritanėve.  

 

 


26

 

   Dhe njė engjėll i Zotit i foli Filipit, duke i thėnė: ``Ēohu dhe shko drejt jugut, nė rrugėn qė nga Jeruzalemi zbret nė Gaza; ajo ėshtė e shkretė``.  

 

 


27

 

   Ai u ngrit dhe u nis; dhe ja, njė njeri Etiopas, eunuk, njė zyrtar i lartė i Kandaces, mbretėreshės sė Etiopisė, pėrgjegjės i tė gjitha thesareve tė saj, i cili kishte ardhur nė Jeruzalem pėr tė adhuruar.  

 

 


28

 

   Tani ai po kthehej dhe, i ulur nė karrocėn e vet, lexonte profetin Isaia.  

 

 


29

 

   Dhe Fryma i tha Filipit: ``Afrohu dhe arrije atė karrocė!``.  

 

 


30

 

   Filipi iu turr afėr dhe, duke dėgjuar se po lexonte profetin Isaia, i tha: ``A e kupton atė qė lexon?``.  

 

 


31

 

   Ai tha: ``E si do tė mundja, po s`pata njė qė tė mė udhėzojė?``. Pastaj iu lut Filipit tė hipė dhe tė ulet pranė tij.  

 

 


32

 

   Por pjesa e Shkrimit qė ai po lexonte ishte kjo: ``Atė e ēuan si delja nė thertore; dhe ashtu si qengji ėshtė memec pėrpara qethtarit, kėshtu ai nuk e hapi gojėn e vet.  

 

 


33

 

   Nė pėruljen e tij iu mohua ēfarėdolloj drejtėsie; po kush do tė mund ta pėrshkruajė brezin e tij? Sepse jeta e tij u hoq nga toka``.  

 

 


34

 

   Dhe eunuku iu kthye Filipit dhe tha: ``Tė lutem, pėr kė e thotė profeti kėtė? Pėr veten e vet apo pėr ndonjė tjetėr?``.  

 

 


35

 

   Atėherė e mori fjalėn Filipi dhe, duke filluar nga ky Shkrim, i shpalli Jezusin.  

 

 


36

 

   Dhe, ndėrsa po vazhdonin rrugėn, arritėn nė njė vend me ujė. Dhe eunuku tha: ``Ja uji! Ēfarė mė pengon tė pagėzohem?``.  

 

 


37

 

   Dhe Filipi tha: ``Nėse ti beson me gjithė zemėr, mund ta bėsh``. Dhe ai u pėrgjigj duke thėnė: ``Unė besoj se Jezu Krishti ėshtė Biri i Perėndisė``.  

 

 


38

 

   Urdhėroi atėherė tė ndalet karroca, dhe tė dy, Filipi dhe eunuku, zbritėn nė ujė dhe ai e pagėzoi.  

 

 


39

 

   Kur dolėn nga uji, Fryma e Zotit e rrėmbeu Filipin dhe eunuku nuk e pa mė; por e vazhdoi rrugėn e tij me plot gėzim.  

 

 


40

 

   Por Filipi u gjet nė Azot; dhe, duke vazhduar, ungjillėzoi tė gjitha qytetet, derisa arriti nė Cezare.  

 

 


Veprat e Apostujve 9

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: