Albanian Bible

Veprat e Apostujve 5

Veprat e Apostujve

Return to Index

Chapter 6

1

 

   Por nė ato ditė, duke u shumuar numri i dishepujve, lindi njė murmuritje nga ana e Helenistėve kundėr Hebrenjve, sepse vejushat e tyre po liheshin pas dore nė shėrbimin e pėrditshėm.  

 

 


2

 

   Atėherė tė dymbėdhjetėt, pasi mblodhėn numrin e madh tė dishepujve, thanė: ``Nuk ėshtė mirė qė ne tė lėmė fjalėn e Perėndisė pėr tė shėrbyer nėpėr tryeza.  

 

 


3

 

   Prandaj, vėllezėr, kėrkoni midis jush shtatė burra, me dėshmi tė mirė, tė mbushur me Frymėn e Shenjtė dhe me urtėsi, tė cilėve do t`ua besojmė kėtė detyrė.  

 

 


4

 

   Kurse ne do tė vazhdojmė t`i kushtohemi lutjes dhe shėrbesės sė fjalės``.  

 

 


5

 

   Ky propozim u pėlqeu gjithė dishepujve. Dhe zgjodhėn Stefanin, njeri plot besim dhe Frymė tė Shenjtė, Filipin, Prohorin, Nikanorin, Timonin, Parmenin dhe Nikollėn, njė prozelit nga Antiokia.  

 

 


6

 

   I paraqitėn pastaj pėrpara apostujve, tė cilėt, mbasi u lutėn, vunė duart mbi ta.  

 

 


7

 

   Ndėrkaq fjala e Perėndisė po pėrhapej, dhe numri i dishepujve po shumohej fort nė Jeruzalem, edhe njė numėr i madh priftėrinjsh i bindej besimit.  

 

 


8

 

   Dhe Stefani, plot besim dhe fuqi, bėnte mrekulli dhe shenja tė mėdha nėpėr popull.  

 

 


9

 

   Dhe disa nga sinagoga, qė quhej e Libertinėve, tė Kirenarėve, tė Aleksandrinėve dhe tė atyre tė Kilikisė dhe tė Azisė u ngritėn qė tė grindeshin me Stefanin;  

 

 


10

 

   por nuk mund t`i bėnin ballė urtėsisė dhe frymės me anė tė sė cilės ai fliste.  

 

 


11

 

   Atėherė nxitėn disa njerėz tė thoshnin: ``Ne e kemi dėgjuar duke folur fjalė blasfemie kundėr Moisiut dhe kundėr Perėndisė``.  

 

 


12

 

   Edhe e ngacmuan popullin, pleqtė dhe skribėt; dhe, iu sulėn, e kapėn dhe e ēuan te sinedri.  

 

 


13

 

   Pastaj paraqitėn dėshmitarė tė rremė qė thoshnin: ``Ky njeri nuk pushon sė foluri fjalė blasfemie kundėr kėtij vendi tė shenjtė dhe kundėr ligjit.  

 

 


14

 

   E kemi dėgjuar, nė fakt, duke thėnė se ky Jezusi, Nazareasi, do ta rrėnojė kėtė vend dhe do tė ndryshojė ritet qė na ka dhėnė Moisiu``.  

 

 


15

 

   Dhe tė gjithė ata qė rrinin nė sinedėr i ngulėn sytė nė tė, dhe panė fytyrėn e tij posi fytyra e njė engjėlli.  

 

 


Veprat e Apostujve 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: