Albanian Bible

Gjoni 6

Gjoni

Return to Index

Chapter 7

1

 

   Pas kėtyre gjėrave, Jezusi pėrshkoi Galilenė, sepse nuk donte tė endej nėpėr Jude, nga qė Judenjtė kėrkonin ta vrisnin.  

 

 


2

 

   Por festa e Judenjve, ajo e Tabernakujve ishte afėr.  

 

 


3

 

   Prandaj vėllezėrit e tij i thanė: ``Nisu prej kėndej dhe shko nė Jude, qė edhe dishepujt e tu t`i shohin veprat qė ti bėn.  

 

 


4

 

   Askush nė fakt nuk bėn asgjė nė fshehtėsi kur kėrkon tė nijhet botėrisht; kur ti do tė bėsh gjėra tė tilla, tregohu botės!``.  

 

 


5

 

   Nė fakt as vėllezėrit e tij nuk besonin nė tė.  

 

 


6

 

   Atėherė Jezusi u tha aytre: ``Koha ime nuk ka ardhur ende; por koha juaj ėshtė gjithmonė gati.  

 

 


7

 

   Bota nuk mund t`ju urrejė juve, por mė urren mua sepse unė dėshmoj pėr tė se veprat e saj janė tė mbrapshta.  

 

 


8

 

   Ngjituni ju nė kėtė festė; unė nuk po ngjitem ende nė kėtė festė, sepse koha ime ende nuk ėshtė plotėsuar``.  

 

 


9

 

   Dhe si u tha atyre kėto gjėra, mbeti nė Galile.  

 

 


10

 

   Mbasi vėllezėrit e tij u ngjitėn nė festė, atėherė edhe ai u ngjit atje, jo haptas, por si fshehurazi.  

 

 


11

 

   Judenjtė, pra, e kėrkonin gjatė festės dhe thoshnin: ``Ku ėshtė ai?``.  

 

 


12

 

   Nė turmė pėshpėritej shumė pėr tė; disa thoshnin: ``Ai ėshtė i mirė!``. Tė tjerė thoshnin: ``Jo, madje ai e mashtron popullin``.  

 

 


13

 

   Por askush nuk fliste haptas pėr tė, nga druajtja e Judenjve.  

 

 


14

 

   Por, aty nga mesi i festės, Jezusi u ngjit nė tempull dhe mėsonte.  

 

 


15

 

   Dhe Judenjtė mrrekulloheshin duke thėnė: ``Si i ditka ky shkronjat, pa pasur studiuar?``.  

 

 


16

 

   Jezusi atėherė iu pėrgjigj atyre dhe tha: ``Doktrina ime nuk ėshtė imja, por e atij qė mė ka dėrguar.  

 

 


17

 

   Nė qoftė se dikush don tė bėjė vullnetin e tij, do ta njohė nėse kjo doktrinė vjen nga Perėndia apo qė unė flas nga vetja ime.  

 

 


18

 

   Kush flet nga vetja e tij kėrkon lavdinė e vet, kurse ai qė kėrkon lavdinė e atij qė e ka dėrguar ėshtė i vėrtetė, dhe nė tė nuk ka padrejtėsi.  

 

 


19

 

   A nuk jua ka dhėnė Moisiu ligjin? E pra, asnjė nga ju nuk e vė nė praktikė ligjin. Pse kėrkoni tė mė vritni?``.  

 

 


20

 

   Turma u pėrgjigj dhe tha: ``Ti ke njė demon; kush kėrkon tė tė vrasė?``.  

 

 


21

 

   Jezusi u pėrgjigj dhe u tha: ``Unė bėra njė vepėr dhe ju tė gjithė jeni tė mreku-lluar.  

 

 


22

 

   Prandaj Moisiu iu dha rrethprerjen (ajo nuk ėshtė prej Moisiut, por prej etėrve); dhe ju e rrethpritni njė njeri tė shtunėn.  

 

 


23

 

   Nė qoftė se njė njeri merr rrethprerjen tė shtunėn, qė tė mos shkelet ligji i Moisiut, ju zemėroheni kundėr meje sepse shėrova tėrėsishtė njė njeri tė shtunėn?  

 

 


24

 

   Mos gjykoni sipas pamjes sė jashtme, por gjykoni sipas drejtėsisė!``  

 

 


25

 

   Atėherė disa nga Jeruzalemi thanė: ``A nuk ėshtė ky ai qė kėrkojnė ta vrasin?  

 

 


26

 

   E megjithatė ja, ai po flet lirisht dhe nuk i thonė asgjė; mos kanė njohur krerėt me tė vėrtetė se ai ėshtė Krishti?  

 

 


27

 

   Por ne e dimė se nga ėshtė ai; ndėrsa kur tė vijė Krishti, askush nuk do ta dijė se nga ėshtė``.  

 

 


28

 

   Atėherė Jezusi, duke mėsuar nė tempull, thirri dhe tha: ``Ju mė njihni dhe e dini se nga jam, megjithatė unė s`kam ardhur nga vetja, por ai qė mė ka dėrguar ėshtė i vėrtetė dhe ju nuk e njihni.  

 

 


29

 

   Por unė atė e njoh, sepse jam nga ai dhe ai mė dėrgoi``.  

 

 


30

 

   Prandaj ata kėrkonin ta kapnin, por askush nuk vuri dorė mbi tė, sepse ora e tij s`kishte ardhur akoma.  

 

 


31

 

   Por shumė veta nga turma besuan nė tė dhe thoshnin: ``Kur tė vijė Krishti, a do tė bėjė mė shumė shenja se kėto qė ka bėrė ky?``.  

 

 


32

 

   Farisenjtė dėgjuan turmėn duke pėshpėritur kėto gjėra pėr tė; prandaj farisenjtė dhe krerėt e priftėrinjve dėrguan roje pėr ta kapur.  

 

 


33

 

   Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Unė jam edhe pėr pak kohė me ju, pastaj do tė shkoj tek ai qė mė ka dėrguar.  

 

 


34

 

   Do tė mė kėrkoni e nuk do tė mė gjeni; dhe atje ku do tė jem unė, ju nuk do tė mund tė vini``.  

 

 


35

 

   Prandaj Judenjtė thonin nė mes tyre: ``Ku do tė shkojė ky qė ne nuk do ta gjejmė? Mos do tė shkojė tek ata qė janė shpėrndarė midis Grekėve, dhe tė mėsojė Grekėt?  

 

 


36

 

   Ēfarė deshi tė thoshte kur tha: "Ju do tė mė kėrkoni dhe nuk do tė mė gjeni"; dhe: "Atje ku do tė jem unė, ju nuk mund tė vini"?``.  

 

 


37

 

   Ditėn e fundit, nė ditėn e madhe tė festės, Jezusi u ēua nė kėmbė dhe thirri duke thėnė: ``Nėse dikush ka etje, le tė vijė tek unė e tė pijė.  

 

 


38

 

   Ai qė beson nė mua, siē ka thėnė Shkrimi, nga brendėsia e tij do tė burojnė lumenj uji tė gjallė``.  

 

 


39

 

   Por kėtė ai e tha pėr Frymėn, qė do tė merrnin ata qė do tė besonin nė tė; sepse Fryma e Shenjtė nė fakt nuk ishte dhėnė ende, sepse Jezusi ende nuk ishte pėrlėvduar.  

 

 


40

 

   Shumė veta nga turma, kur i dėgjuan kėto fjalė, thoshnin: ``Ky ėshtė me tė vėrtetė Profeti!``.  

 

 


41

 

   Tė tjerė thoshnin: ``Ky ėshtė Krishti``. Kurse tė tjerė thoshnin: ``Vallė nga Galilea vjen Krishti?  

 

 


42

 

   A nuk thotė Shkrimi se Krishti vjen nga pasardhja e Davidit dhe nga Bethlehemi, fshati ku jetonte Davidi?``.  

 

 


43

 

   Kėshtu pati pėrēarje nė turmė pėr shkak tė tij.  

 

 


44

 

   Dhe disa prej tyre donin ta kapnin, por askush nuk vuri dorė mbi tė.  

 

 


45

 

   Atėherė rojet u kthyen te krerėt e priftėrinjve dhe te farisenjtė, dhe kėta u thanė atyre: ``Pse nuk e sollėt?``.  

 

 


46

 

   Rojet u pėrgjigjen: ``Asnjeri nuk ka folur kurrė si ai njeri``.  

 

 


47

 

   Prandaj farisenjtė iu pėrgjigjėn atyre: ``Mos u gėnjyet edhe ju?  

 

 


48

 

   Mos vallė ndonjė nga krerėt ose nga farisenjtė besoi nė tė?  

 

 


49

 

   Por kjo turmė, qė nuk e njeh ligjin, ėshtė e mallkuar``.  

 

 


50

 

   Nikodemi, njė prej tyre, i cili natėn kishte shkuar te Jezusi, u tha atyre:  

 

 


51

 

   ``Ligji ynė dėnon vallė njė njeri para se ta ketė dėgjuar dhe ta dijė ē`ka bėrė ai?``.  

 

 


52

 

   Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Mos je edhe ti nga Galilea? Hulumto Shkrimet dhe do tė shohėsh se nga Galilea s`ka dalė kurrė profet``.  

 

 


53

 

   Dhe secili u kthye nė shtėpinė e vet.  

 

 


Gjoni 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: