Albanian Bible

Luka 18

Luka

Return to Index

Chapter 19

1

 

   Pastaj Jezusi hyri nė Jeriko dhe po kalonte nėpėr qytet;  

 

 


2

 

   dhe ja, njė njeri i quajtur Zake, i cili ishte kryetari i tagrambledhėsve dhe ishte i pasur.  

 

 


3

 

   Ai kėrkonte tė shihte kush ishte Jezusi, por nuk mundte pėr shkak tė turmės, sepse ishte i shkurtėr nga shtati.  

 

 


4

 

   Atėherė rendi pėrpara dhe u ngjit nė njė fik pėr ta parė, sepse ai duhet tė kalonte andej.  

 

 


5

 

   Dhe kur Jezusi arriti nė atė vend, i ēoi sytė, e pa dhe i tha: ``Zake, zbrit shpejt poshtė, sepse sot duhet tė rri nė shtėpinė tėnde``.  

 

 


6

 

   Dhe ai zbriti me nxitim dhe e priti me gėzim.  

 

 


7

 

   Kur panė kėtė, tė gjithė murmuritėn, duke thėnė: ``Ai shkoi tė rrijė nė shtėpinė e njė njeriu mėkatar``.  

 

 


8

 

   Por Zakeu u ēua dhe i tha Zotit: ``Zot, unė po u jap tė varfėrve gjysmėn e pasurisė sime dhe, po tė kem marrė ndonjė gjė nga ndonjėri me mashtrim, do t`ia kthej katėrfish``.  

 

 


9

 

   Dhe Jezusi i tha: ``Sot nė kėtė shtėpi ka hyrė shpėtimi, sepse edhe ky ėshtė bir i Abrahamit.  

 

 


10

 

   Sepse Biri i njeriut erdhi tė kėrkojė dhe tė shpėtojė atė qė kishte humbur``.  

 

 


11

 

   Dhe, ndėrsa ata po i dėgjonin kėto, Jezusi vazhdoi tė tregojė njė shėmbėlltyrė, sepse ai ishte afėr Jeruzalemit dhe ata mendonin se mbretėria e Perėndisė do tė shfaqej menjėherė.  

 

 


12

 

   Tha, pra: ``Njė njeri fisnik shkoi nė njė vend tė largėt pėr tė marrė nė dorėzim njė mbretėri e pastaj tė kthehej.  

 

 


13

 

   Dhe, si i thirri dhjetė shėrbėtorėt e vet, u dha dhjetė mina dhe u tha atyre: "Tregtoni deri sa tė kthehem".  

 

 


14

 

   Por qytetarėt e vet e urrenin dhe i dėrguan pas njė pėrfaqėsi duke thėnė: "Nuk duam qė ky tė mbretėrojė pėrmbi ne".  

 

 


15

 

   Dhe kur ai u kthye, pasi e mori nė dorėzim mbretėrinė, urdhėroi t`i thėrresin ata shėrbėtorėt, tė cilėve u kishte dhėnė paratė pėr tė marrė vesh sa kishte fituar secili duke tregtuar.  

 

 


16

 

   Atėherė doli i pari dhe tha: "Zot, mina jote dha dhjetė mina tė tjera";  

 

 


17

 

   dhe ai tha: "Mirė, o shėrbėtor i mirė, sepse ke qenė besnik nė gjėra tė vogėla, merr sundimin mbi dhjetė qytete".  

 

 


18

 

   Pastaj erdhi i dyti duke thėnė: "Zot, mina jote dha edhe pesė mina";  

 

 


19

 

   dhe ai i tha edhe kėtij: "Edhe ti ji sundimtar mbi pesė qytete".  

 

 


20

 

   Atėherė erdhi njė tjetėr i cili tha: "Zot, ja mina jote qė e ruajta nė njė shami,  

 

 


21

 

   sepse kisha frikė nga ti, qė je njeri i rreptė; ti merr atė qė nuk ke vėnė dhe korr atė qė nuk ke mbjellė".  

 

 


22

 

   Dhe zoti i tij i tha: "Do tė tė gjykoj nga vetė fjalėt e tua, o shėrbėtor i keq; ti e dije se jam njeri i rreptė, qė marr atė qė nuk kam vėnė dhe korr atė qė nuk kam mbjellė;  

 

 


23

 

   pėrse nuk e vure paranė time nė bankė qė, kur tė kthehem, ta marr bashkė me pėrqindje?".  

 

 


24

 

   Pastaj u tha tė pranishmėve: "Merrjani minėn dhe ia jepni atij qė ka dhjetė mina".  

 

 


25

 

   Dhe ata i thanė: "Zot, po ai ka dhjetė mina".  

 

 


26

 

   Unė po ju them se atij qė ka, do t`i jepet; por atij qė s`ka do t`i hiqet edhe ajo qė ka.  

 

 


27

 

   Veē kėsaj, i sillni kėtu armiqtė e mi, tė cilėt nuk donin qė unė tė mbretėroja mbi ta dhe i vritni pėrpara meje!"``.  

 

 


28

 

   Mbasi tha kėto gjėra, ai shkoi pėrpara duke u ngjitur nė Jeruzalem.  

 

 


29

 

   Dhe, si iu afrua Betfagės dhe Betanias, afėr malit qė quhet i Ullinjve, dėrgoi dy nga dishepujt e vet,  

 

 


30

 

   duke u thėnė: ``Shkoni nė fshatin pėrballė dhe, kur tė hyni, do tė gjeni aty njė kėrriē tė lidhur, mbi tė cilin nuk ka hipur kurrė njeri; zgjidheni atė dhe ma sillni.  

 

 


31

 

   Dhe nėse ndokush ju pyet: "Pėrse po e zgjidhni?", u thoni atyre kėshtu: "Zoti ka nevojė"``.  

 

 


32

 

   Dhe ata qė ishin dėrguar shkuan dhe e gjetėn ashtu siē u kishte thėnė.  

 

 


33

 

   Dhe, ndėrsa ata po e zgjidhnin kėrriēin, tė zotėt e tij u thanė atyre: ``Pėrse po e zgjidhni kėrriēin?``.  

 

 


34

 

   Dhe ata thanė: ``Zoti ka nevojė``.  

 

 


35

 

   Dhe e prunė, pra, te Jezusi dhe, mbasi i hidhnin rrobat e veta mbi kėrriēin, e hipėn Jezusin mbi tė.  

 

 


36

 

   Dhe, ndėrsa ai ecte kėshtu pėrpara, ata shtronin rrobat e tyre nė rrugė.  

 

 


37

 

   Dhe kur ai iu afrua teposhtės sė malit tė Ullinjve, gjithė turma e dishepujve filloi me gėzim tė lavdėrojė Perėndinė me zė tė lartė pėr tė gjitha veprat e pushtetshme qė kishin parė,  

 

 


38

 

   duke thėnė: ``Bekuar qoftė Mbreti qė po vjen nė emėr tė Zotit; paqe nė qiell dhe lavdi nė vendet shumė tė larta``.  

 

 


39

 

   Dhe disa farisenj qė ishin midis turmės i thanė: ``Mėsues, qorto dishepujt e tu!``.  

 

 


40

 

   Dhe ai, duke u pėrgjigjur, u tha atyre: ``Unė po ju them se nė se kėta do tė heshtnin, gurėt do tė bėrtisnin``.  

 

 


41

 

   Dhe kur ai po afrohej, e pa qytetin dhe qau mbi tė,  

 

 


42

 

   duke thėnė: ``Oh, sikur ti, pikėrisht ti, tė njihje tė paktėn nė ditėn tėnde ato qė janė te nevojshme pėr paqen tėnde! Por tashti ato janė tė fshehura pėr sytė e tu.  

 

 


43

 

   Sepse pėrmbi ty do tė vijnė ditė kur armiqtė e tu do tė tė qarkojnė me ledh, do tė tė rrethojnė dhe do tė tė zėnė nga tė gjitha anėt.  

 

 


44

 

   Dhe do tė tė rrėzojnė pėrtokė ty dhe bijtė e tu nė ty; dhe s`do tė lėnė nė ty gur mbi gur, sepse ti nuk e ke njohur kohėn kur je vizituar``.  

 

 


45

 

   Pastaj, mbasi hyri nė tempull, filloi t`i dėbojė jashtė ata qė shistin e blinin,  

 

 


46

 

   duke u thėnė atyre: ``Éshtė shkruar: "Shtėpia ime ėshtė shtėpi e lutjes, por ju e bėtė shpellė kusarėsh"``.  

 

 


47

 

   Ēdo ditė ai mėsonte nė tempull. Dhe krerėt e priftėrinjve, skribėt dhe krerėt e popullit kėrkonin ta vrisnin.  

 

 


48

 

   Dhe nuk arrinin dot tė vendosnin ēfarė tė bėnin; sepse gjithė populli e dėgjonte me vemendje tė madhe.  

 

 


Luka 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: