Albanian Bible

Luka 14

Luka

Return to Index

Chapter 15

1

 

   Pastaj tė gjithė tagrambledhėsit dhe mėkatarėt i afroheshin pėr ta dėgjuar.  

 

 


2

 

   Dhe farisenjtė dhe skribėt murmuritnin duke thėnė: ``Ky i pranon mėkatarėt dhe ha bashkė me ta``.  

 

 


3

 

   Atėherė ai u tha kėtė shėmbėlltyrė:  

 

 


4

 

   ``Cili njeri prej jush, qė ka njėqind dele dhe njė prej tyre t`i humbasė, nuk i lė tė nėntėdhjetė e nėntat nė shkretirė dhe nuk shkon pas asaj qė humbi deri sa ta gjejė?  

 

 


5

 

   Dhe, kur e gjen, e merr mbi supe gjithė gaz;  

 

 


6

 

   dhe, kur arrin nė shtėpi, i thėrret miqtė dhe fqinjėt dhe u thotė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta delen time qė mė kishte humbur.  

 

 


7

 

   Dhe unė po ju them se po kėshtu nė qiell do tė ketė mė shumė gėzim pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet, sesa pėr nėntėdhjetė e nėntė tė drejtėt, qė nuk kanė nevojė tė pendohen.  

 

 


8

 

   Ose, cila grua qė ka dhjetė dhrahmi dhe humbet njė nga ato, nuk ndez llambėn, nuk e fshin shtėpinė dhe nuk kėrkon me kujdes derisa ta gjejė?  

 

 


9

 

   Dhe, kur e gjen, fton tok shoqet dhe fqinjėt, duke thėnė: "Gėzohuni bashkė me mua, sepse e gjeta dhrahminė qė kisha humbur".  

 

 


10

 

   Po kėshtu po ju them: do tė ketė gėzim nė mes tė engjėjve tė Perėndisė pėr njė mėkatar tė vetėm qė pendohet``.  

 

 


11

 

   Tha akoma: ``Njė njeri kishte dy bij.  

 

 


12

 

   Mė i riu i tyre i tha babait: "Atė, mė jep pjesėn e pasurisė qė mė takon". Dhe i ati ua ndau mes tyre pasurinė.  

 

 


13

 

   Mbas pak ditėsh biri mė i ri mblodhi ēdo gjė, shkoi nė njė vend tė largėt dhe atje e prishi gjithė pasurinė, duke bėrė njė jetė tė shthurur.  

 

 


14

 

   Por, si i shpenzoi tė gjitha, nė atė vend ra njė zi e madhe buke, dhe ai filloi tė jetė nė hall.  

 

 


15

 

   Atėherė shkoi e iu ngjit pas njė banori tė atij vendi, i cili e ēoi nė arat e tij qė tė ruajė derrat.  

 

 


16

 

   Dhe ai dėshironte tė mbushte barkun me lendet qė hanin derrat, por askush nuk ia jepte.  

 

 


17

 

   Atėherė erdhi nė vete dhe tha: "Sa punėtorėve mėditės tė atit tim u tepron buka, kurse unė po vdes nga uria!  

 

 


18

 

   Do tė ēohem dhe do tė shkoj tek im atė dhe do t`i them: Atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje;  

 

 


19

 

   nuk jam mė i denjė tė quhem yt bir; trajtomė si njė nga mėditėsit e tu".  

 

 


20

 

   U ēua, pra, dhe shkoi tek i ati. Por kur ishte ende larg, i ati e pa dhe dhembshuri; u lėshua vrap, ra mbi qafėn e tij dhe e puthi.  

 

 


21

 

   Dhe i biri i tha: "O atė, mėkatova kundėr qiellit dhe para teje dhe nuk jam mė i denjė tė quhem biri yt".  

 

 


22

 

   Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: "Sillni kėtu rrobėn mė tė bukur dhe visheni, i vini njė unazė nė gisht dhe sandale nė kėmbė.  

 

 


23

 

   Nxirrni jashtė viēin e majmur dhe thereni; tė hamė dhe tė gėzohemi,  

 

 


24

 

   sepse ky biri im kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri". Dhe filluan tė bėnin njė festė tė madhe.  

 

 


25

 

   Djali i tij i madh ishte nė ara; dhe kur u kthye dhe iu afrua shtėpisė, dėgjoi kėngė e valle.  

 

 


26

 

   Atėherė thirri njė shėrbėtor dhe e pyeti ē`ishte e gjitha kjo.  

 

 


27

 

   Dhe ai i tha: "U kthye yt vėlla dhe yt atė theri viēin e majmur, sepse iu kthye djali shėndoshė e mirė".  

 

 


28

 

   Kur i dėgjoj kėto, ai u zemėrua dhe nuk deshi tė hynte; atėherė i ati doli dhe iu lut tė hynte.  

 

 


29

 

   Por ai iu pėrgjigj tė atit dhe tha: "Ja, u bėnė kaq vite qė unė tė shėrbej dhe kurrė s`kam shkelur asnjė nga urdhėrat e tu, e megjithėatė kurrė s`mė dhe njė kec pėr tė bėrė njė festė me miqtė e mi.  

 

 


30

 

   Por, kur u kthye ky djali yt, qė prishi pasurinė tėnde me prostituta, ti there pėr tė viēin e majmur".  

 

 


31

 

   Atėherė i ati i tha: "O bir, ti je gjithmonė me mua, dhe ēdo gjė qė kam ėshtė jotja.  

 

 


32

 

   Por duhet tė festojmė dhe tė gėzohemi, sepse ky vėllai yt kishte vdekur dhe u kthye nė jetė, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri"``.  

 

 


Luka 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: