Albanian Bible

Zakaria 9

Zakaria

Return to Index

Chapter 10

1

 

   I kėrkoni Zotit shiun nė kohėn e shiut tė fundit! Zoti do tė lėshojė rrufe qė do tė pasohen nga bubullima dhe shi, do t`u japė atyre shira tė bollshme, dhe secilit bar nė arėn e vet.  

 

 


2

 

   Sepse idhujt familjarė rrėfejnė gjėra tė kota, shortarėt ndjekin veprime tė rreme dhe tregojnė ėndrra tė rreme, japin ngushėllime tė kota; pėr kėtė arsye ata po enden si dhentė, janė tė pikėlluar, sepse janė pa bari.  

 

 


3

 

   "Zemėrimi im merr zjarr kundėr barinjve dhe unė do tė ndėshkoj cjeptė, sepse Zoti i ushtrive do tė vizitojė kopenė e tij, shtėpinė e Judės dhe do ta bėjė atė si kalin e tij madhėshtor nė luftė.  

 

 


4

 

   Prej tij do tė dalė guri i qoshes, prej tij do tė dalė kunji, prej tij harku i betejės, prej tij do tė dalė ēdo sundues, tė gjithė sė bashku.  

 

 


5

 

   Dhe do tė jenė si trimat qė do tė shkelin armiqtė e tyre nė baltėn e rrugėve nė betejė. Do tė luftojnė, sepse Zoti ėshtė me ta, ata qė u hipin kuajve do tė mbeten tė shushatur.  

 

 


6

 

   Unė do ta fortifikoj shtėpinė e Judės dhe do ta shpėtoj shtėpinė e Jozefit dhe do t`i sjell pėrsėri sepse mė vjen keq pėr ta; do tė jenė si tė mos i kem dėbuar kurrė, sepse unė jam Zoti, Perėndia i tyre, dhe do t`i kėnaq.  

 

 


7

 

   Ata tė Efraimit do tė jenė si njė trim dhe zemra e tyre do tė ngazėllojė si e dehur nga vera. Po, bijtė e tyre do ta shohin dhe do tė gėzohen, zemra e tyre do tė ngazėllojė nė Zotin.  

 

 


8

 

   Do t`u fishkėlloj pėr t`i mbledhur, sepse unė do t`i shpengoj; dhe ata do tė shumohen siē janė shumuar mė parė.  

 

 


9

 

   Do t`i shpėrndaj midis popujve dhe nė vende tė largėta do tė mė kujtojnė; do tė jetojnė bashkė me bijtė e tyre dhe do tė kthehen.  

 

 


10

 

   Do t`i bėj tė kthehen nga vendi i Egjiptit dhe do t`i mbledh nga Asiria, pėr t`i kthyer nė vendin e Galaadit dhe nė Liban, por nuk do tė ketė vend tė mjaftueshėm pėr ta.  

 

 


11

 

   Ai do tė kalojė nėpėr detin e vėshtirėsisė, por do t`i godasė valėt e detit dhe tė gjitha thellėsitė e lumenjve do tė thahen. Krenaria e Asirisė do tė shembet dhe skeptri i Egjiptit do tė hiqet.  

 

 


12

 

   Do t`i bėj tė fuqishėm nė Zotin dhe ata do tė ecin nė emrin e tij", thotė Zoti.  

 

 


Zakaria 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: