Albanian Bible

Jona 1

Jona

Return to Index

Chapter 2

1

 

   Atėherė Jona iu lut Zotit, Perėndisė tė tij, nga barku i peshkut dhe tha:  

 

 


2

 

   "Nė fatkeqėsinė time i thirra Zotit dhe ai m`u pėrgjigj; nga gjiri i Sheolit i thirra dhe ti e dėgjove zėrin tim.  

 

 


3

 

   Mė hodhe nė njė vend tė thellė, nė zemėr tė deteve, rryma mė mori dhe gjithė dallgėt e tua dhe valėt e tua mė kaluan sipėr.  

 

 


4

 

   Atėherė thashė: U dėbova nga prania jote. Megjithatė do tė shikoj akoma nė drejtim tė tempullit tėnd tė shenjtė.  

 

 


5

 

   Ujėrat mė kanė rrethuar deri nė shpirt, humnera mė ka mbėshtjellė, algat u mblodhėn rreth kokės sime.  

 

 


6

 

   Zbrita deri nė themelet e maleve, toka mbylli shufrat e saj pas meje pėr gjithnjė, por ti e ngrite jetėn time nga gropa, o Zot, Perėndia im.  

 

 


7

 

   Kur shpirti im po ligėshtohej brenda meje, kujtova Zotin, dhe lutja ime arriti deri te ti, nė tempullin tėnd tė shenjtė.  

 

 


8

 

   Ata qė jepen pas kotėsive tė rreme braktisin vetė burimin e hirit tė tyre.  

 

 


9

 

   Por unė me zėra lėvdimi do tė ofroj flijime dhe do tė plotėsoj betimet qė kam bėrė. Shpėtimi i pėrket Zotit".  

 

 


10

 

   Atėherė Zoti i foli peshkut dhe peshku e volli Jonan nė breg.  

 

 


Jona 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: