Albanian Bible

Osea 5

Osea

Return to Index

Chapter 6

1

 

   Ejani, tė kthehemi tek Zoti, sepse ai na ka copėtuar, por do tė na shėrojė; na ka goditur, por do tė na mbėshtjellė.  

 

 


2

 

   Mbas dy ditėsh do tė na japė pėrsėri jetė, ditėn e tretė do tė na ringjallė dhe ne do tė jetojmė nė prani tė tij.  

 

 


3

 

   E njohim Zotin, tė pėrpiqemi ta njohim mė mirė; ardhja e tij ėshtė e sigurt si agimi. Ai do tė na vijė si shiu, si shiu i fundit dhe i parė mbi tokė.  

 

 


4

 

   "Ēfarė duhet tė bėj me ty, o Efraim? Ēfarė duhet tė bėj me ty, o Judė? Dashuria juaj ėshtė si njė re e mėngjesit, si vesa qė nė mėngjes zhduket shpejt.  

 

 


5

 

   Prandaj i kam prerė me anė tė profetėve, i kam vrarė me fjalėt e gojės sime dhe gjykimet e mia pėr ju janė si drita qė lind.  

 

 


6

 

   Sepse unė dėshiroj mėshirė dhe jo flijimet, dhe njohjen e Perėndisė mė shumė se olokaustet.  

 

 


7

 

   Por, si Adami, ata kanė shkelur besėlidhjen, kanė vepruar me mashtrim ndaj meje.  

 

 


8

 

   Galaadi ėshtė njė qytet keqbėrėsish dhe i pėrlyer me gjak.  

 

 


9

 

   Ashtu si bandat e cubave rrinė nė pritė pėr njė njeri, kėshtu njė turmė priftėrinjsh masakron nė rrugėn e Sikemit, kryen gjėra tė kobshme.  

 

 


10

 

   Nė shtėpinė e Izraelit pashė diēka tė neveritshme: atje kurvėrohet Efraimi, atje ndotet Izraeli.  

 

 


11

 

   Edhe pėr ty, o Judė, ėshtė rezervuar njė korrje, kur do ta kthej popullin tim nga robėria".  

 

 


Osea 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: