Albanian Bible

Fjalėt e urta 21

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 22

1

 

   Njė nam i mirė ėshtė mė i pėlqyeshėm se pasuritė e mėdha, dhe hiri ėshtė mė i pėlqyeshėm se argjendi dhe ari.  

 

 


2

 

   I pasuri dhe i varfėri kanė kėtė tė pėrbashkėt: tė dy i ka bėrė Zoti.  

 

 


3

 

   Njeriu i matur e shikon tė keqen dhe fshihet; por njerėzit naivė shkojnė tutje dhe dėnohen.  

 

 


4

 

   Ēmimi i pėrvujtėrisė ėshtė frika e Zotit, pasuria, lavdia dhe jeta.  

 

 


5

 

   Ferra dhe leqe gjenden nė udhėn e tė ēoroditurit; kush kujdeset pėr jetėn e vet rri larg tyre.  

 

 


6

 

   Mėsoji fėmijės rrugėn qė duhet tė ndjekė, dhe ai nuk do tė largohet prej saj edhe kur tė plaket.  

 

 


7

 

   I pasuri sundon mbi tė varfėrit, dhe huamarrėsi ėshtė skllav i huadhėnėsit.  

 

 


8

 

   Kush mbjell padrejtėsi ka pėr tė korrur telashe dhe shufra e zemėrimit tė tij do tė asgjesohet.  

 

 


9

 

   Njeriu me sy dashamirės do tė bekohet, sepse i jep bukė tė varfėrit.  

 

 


10

 

   Pėrzėre tallėsin dhe grindjet do tė ikin bashkė me tė; po, grindjet dhe fyerjet do tė pushojnė.  

 

 


11

 

   Kush e do pastėrtinė e zemrės dhe ka hir mbi buzėt do ta ketė shok mbretin.  

 

 


12

 

   Sytė e Zotit ruajnė dijen, por ai i bėn tė kota fjalėt e tė pabesit.  

 

 


13

 

   Pėrtaci thotė: "Jashtė ka njė luan; do tė vritem rrugės".  

 

 


14

 

   Goja e gruas qė shkel kurorėn ėshtė njė gropė e thellė; ai qė ka zemėruar Zotin do tė bjerė nė tė.  

 

 


15

 

   Marrėzia lidhet me zemrėn e fėmijės, por shufra e korrigjimit do ta largojė prej saj.  

 

 


16

 

   Ai qė shtyp tė varfėrin pėr t`u pasuruar dhe ai qė i jep tė pasurit, me siguri do tė varfėrohet.  

 

 


17

 

   Vėru veshin dhe dėgjo fjalėt e tė urtėve, dhe jepja zemrėn dijes sime.  

 

 


18

 

   sepse pėr ty do tė jetė e kėndshme t`i ruash nė intimitetin tėnd dhe t`i kesh tė gjitha gati mbi buzėt e tua.  

 

 


19

 

   Me qėllim qė besimin tėnd ta kesh te Zoti, sot tė kam mėsuar, po, pikėrisht ty.  

 

 


20

 

   A nuk tė kam shkruar nė tė kaluarėn aforizma qė kanė tė bėjnė me kėshillimin dhe diturinė,  

 

 


21

 

   nė mėnyrė qė tė njohėsh sigurinė e fjalėve tė sė vėrtetės, me qėllim qė t`u pėrgjigjesh me fjalė tė vėrteta atyre qė tė dėrgojnė?  

 

 


22

 

   Mos e vidh tė varfėrin, sepse ėshtė i varfėr, dhe mos e shtyp tė mjerin te porta,  

 

 


23

 

   sepse Zoti do tė mbrojė ēėshtjen e tyre dhe do t`u heqė jetėn atyre qė i kanė zhveshur.  

 

 


24

 

   Mos lidh miqėsi me njeriun zemėrak dhe mos u shoqėro me njeriun idhnak,  

 

 


25

 

   qė tė mos mėsosh rrugėt e tij dhe tė mos gjesh njė kurth pėr shpirtin tėnd.  

 

 


26

 

   Mos u bėj si ata qė japin dorėn si garanci, qė bėhen garant pėr borxhet e tė tjerėve.  

 

 


27

 

   Nė qoftė se nuk ke asgjė me se tė paguash, pse duhet tė tė heqė shtratin poshtė vetes?  

 

 


28

 

   Mos e luaj kufirin e vjetėr, tė vendosur nga etėrit e tu.  

 

 


29

 

   A ke parė njė njeri tė papėrtueshėm nė punėn e tij? Ai do tė paraqitet nė prani tė mbretit dhe nuk do tė qėndrojė para njerėzve tė humbur.  

 

 


Fjalėt e urta 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: