Albanian Bible

Psalmet 147

Psalmet

Return to Index

Chapter 148

1

 

   Aleluja. Lėvdoni Zotin nga qiejtė, lėvdojeni nė vendet shumė tė larta.  

 

 


2

 

   Lėvdojeni, ju tė gjithė engjėjt e tij, lėvdojeni ju mbarė ushtritė e tij.  

 

 


3

 

   Lėvdojeni, o diell dhe hėnė, lėvdojeni, ju mbarė yje tė ndritshme.  

 

 


4

 

   Lėvdojeni, ju qiej tė qiejve, dhe ju ujėra pėrmbi qiejtė.  

 

 


5

 

   Tėrė kėto gjėra le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse ai dha urdhėr dhe ato u krijuan.  

 

 


6

 

   Ai i ka vendosur pėrjetė, nė pėrjetėsi; por ka bėrė njė statut qė nuk do tė kalojė kurrė.  

 

 


7

 

   Lėvdojeni Zotin nga toka, ju pėrbindėsh tė detit dhe mbarė oqeane,  

 

 


8

 

   zjarr dhe breshėr, borė dhe re, ajėr i shtrėngatės qė zbaton urdhėrat e tij,  

 

 


9

 

   mbarė male dhe kodra, mbarė dru frutorė dhe kedra;  

 

 


10

 

   ju mbarė kafshė tė egra dhe shtėpiake, rrėshqanorė dhe zogj me krahė;  

 

 


11

 

   ju mbretėr tė dheut dhe mbarė popuj, princa dhe gjyqtarė tė tokės;  

 

 


12

 

   tė rinj dhe vajza, pleq dhe fėmijė.  

 

 


13

 

   Le tė lėvdojnė emrin e Zotit, sepse vetėm emri i tij pėrlėvdohet. Lavdia e tij qėndron pėrmbi tokėn dhe qiejtė.  

 

 


14

 

   Ai e ka rritur forcėn e popullit tė tij, njė arsye kjo lėvdimi pėr tė gjithė shenjtorėt e tij, pėr bijtė e Izraelit, njė popull i afėrt pėr tė. Aleluja.  

 

 


Psalmet 149

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: