Albanian Bible

Psalmet 96

Psalmet

Return to Index

Chapter 97

1

 

   Zoti mbretėron; le tė gėzohet toka dhe le tė ngazėllohen ishujt e mėdhenj.  

 

 


2

 

   Re dhe terr e mbėshtjellin; drejtėsia dhe e drejta janė nė themel tė fronit tė tij.  

 

 


3

 

   Njė zjarr i shkon pėrpara dhe i zhduk armiqtė e tij rreth e qark.  

 

 


4

 

   Vetėtimat e tij ndriēojnė botėn, toka i shikon dhe dridhet.  

 

 


5

 

   Malet shkrihen si dylli pėrpara Zotit, pėrpara Zotit tė tė gjithė tokės.  

 

 


6

 

   Qiejtė shpallin drejtėsinė e tij dhe tėrė popujt shohin lavdinė e tij.  

 

 


7

 

   U ngatėrrofshin tė gjihė ata qė u shėrbejnė skulpturave dhe ata qė mburren me idhujt; rėnēin pėrmbys pėrpara atij tė gjitha perėnditė.  

 

 


8

 

   Sioni ka dėgjuar dhe ėshtė gėzuar pėr to, dhe bijat e Judės janė gėzuar me gjykimet e tua, o Zot.  

 

 


9

 

   Sepse ti, o Zot, je Shumė i Larti mbi tėrė tokėn, ty tė pėrlėvdojmė mbi gjithė perėnditė e tjera.  

 

 


10

 

   Ju qė e doni Zotin urreni tė keqen! Ai ruan jetėn e shenjtorėve tė tij dhe i ēliron nga dora e tė pabesėve.  

 

 


11

 

   Drita ka dalė pėr tė drejtin dhe gėzimi pėr ata qė janė tė drejtė nga zemra.  

 

 


12

 

   Ngazėllohuni tek Zoti, o njerėz tė drejtė, dhe lėvdoni emrin e tij tė shenjtė.  

 

 


Psalmet 98

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: