Albanian Bible

Psalmet 30

Psalmet

Return to Index

Chapter 31

1

 

   Gjeta strehė te ti, o Zot; bėj qė unė tė mos ngatėrrohem kurrė; ēliromė pėr drejtėsinė tėnde.  

 

 


2

 

   Ma vėr veshin, nxito tė mė ēlirosh; bėhu pėr mua njė kėshtjellė e fortė dhe njė vend i fortifikuar qė tė mė shpėtosh.  

 

 


3

 

   Sepse ti je kėshtjella ime dhe kalaja ime; pėr hir tė emrit tėnd mė udhėhiq dhe tregomė udhėn.  

 

 


4

 

   Nxirrmė jashtė rrjetės qė mė kanė ngritur fshehurazi, sepse ti je kėshtjella ime.  

 

 


5

 

   Nė duart e tua unė e besoj frymėn time; ti mė shpengove, o Zot, Perėndi e sė vėrtetės.  

 

 


6

 

   Unė i urrej ata qė kanė dėshirė pėr t`u dukur, por kam besim te Zoti.  

 

 


7

 

   Unė do tė ngazėlloj dhe do tė kėnaqem me mirėsinė tėnde, sepse ti ke parė pikėllimin tim dhe i ke kuptuar ankthet e shpirtit tim,  

 

 


8

 

   dhe nuk mė dorėzove nė duart e armikut, por m`i vure kėmbėt nė njė vend tė gjerė.  

 

 


9

 

   Ki mėshirė pėr mua, o Zot, sepse jam me ankth; syri im, shpirti im dhe tė pėrbrendshmet e mia po treten nga dhembja,  

 

 


10

 

   sepse jeta ime po mpaket nga pikėllimi dhe vitet e mia nga tė qarat; forca ime po mpaket pėr shkak tė mėkatit tim dhe kockat e mia po treten.  

 

 


11

 

   Jam bėrė njė turp pėr tėrė armiqtė e mi, veēanėrisht pėr tė afėrmit e mi dhe njė tmer pėr tė njohurit e mi; ata qė mė shohin rrugės, ikin larg meje.  

 

 


12

 

   Zemra e tyre mė ka harruar si tė isha njė njeri i vdekur; i pėrngjaj njė vazoje tė thyer.  

 

 


13

 

   Sepse dėgjoi shpifjet e shumė njerėzve; rreth e qark sundon tmerri, ndėrsa ata kėshillohen midis tyre kundėr meje dhe kurdisin komplote pėr tė mė zhdukur.  

 

 


14

 

   Por unė kam besim te ti, o Zot; kam thėnė: "Ti je Perėndia im".  

 

 


15

 

   Ditėt e mia janė nė dorėn tėndė; ēliromė nga duart e armiqve tė mi dhe tė atyre qė mė pėrndjekin.  

 

 


16

 

   Bėj qė tė shkelqejė fytyra jote mbi shėrbėtorin tėnd; shpėtomė pėr hir tė mirėsisė sate.  

 

 


17

 

   O Zot, bėj qė unė tė mos jem i pėshtjelluar, pse tė kam kėrkuar; u pėshtjellofshin tė pabesėt dhe rėnēin nė heshtje nė Sheol.  

 

 


18

 

   Mbeēin pa fjalė buzėt gėnjeshtare, qė flasin pa turp kundėr tė drejtit, me mėndjemadhėsi dhe pėrēmim.  

 

 


19

 

   Sa e madhe ėshtė mirėsia jote qė ti u rezervon atyre qė kanė frikė nga ti, dhe qė ti pėrdor nė prani tė bijve tė njerėzve ndaj atyre qė gjejnė strehė te ti!  

 

 


20

 

   Ti i fsheh nė strehėn e fshehtė tė pranisė sate nga grackat e njerėzve, ti i ruan nė njė ēadėr tė mbrojtur nga grindjet me fjalė.  

 

 


21

 

   Qoftė i bekuar Zoti, sepse mė ėshtė treguar shumė dashamirės, duke mė vendosur si nė njė vend tė fortifikuar.  

 

 


22

 

   Kurse unė, nė hutimin tim, thoja: "Mė kanė larguar nga prania jote"; por ti dėgjove zėrin e lutjeve tė mia kur tė klitha ty.  

 

 


23

 

   Duajeni Zotin, ju, gjithė shenjtorė tė tij! Zoti i mbron besnikėt dhe i shpaguan gjerėsisht ata qė veprojnė me kryelartėsi.  

 

 


24

 

   Qofshi tė fortė, mbarė ju qė shpresoni tek Zoti, dhe ai do ta bėjė tė patundur zemrėn tuaj.  

 

 


Psalmet 32

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: