Albanian Bible

Psalmet 1

Psalmet

Return to Index

Chapter 2

1

 

   Pse ziejnė kombet dhe pse popujt kurdisin gjėra tė kota?  

 

 


2

 

   Mbretėrit e dheut mblidhen dhe princat kėshillohen bashkė kundėr Zotit dhe tė vajosurit tė tij,  

 

 


3

 

   duke thėnė: "Le t`i kėputim prangat e tyre dhe t`i heqim qafe litarėt e tyre".  

 

 


4

 

   Ai qė ulet nė qiejtė do tė qeshė, Zoti do tė tallet me ta.  

 

 


5

 

   Atėherė do t`u flasė nė zemėrimin e tij dhe do t`i trembė nė indinjatėn e tij tė madhe,  

 

 


6

 

   dhe do tė thotė: "E vendosa mbretin tim mbi Sion, malin tim tė shenjtė.  

 

 


7

 

   Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė ka thėnė: "Ti je biri im, sot mė linde.  

 

 


8

 

   Mė kėrko dhe unė do tė jap kombet si trashėgimi pėr ty dhe mbarė dheun si zotėrim tėndin.  

 

 


9

 

   Ti do t`i copėtosh me njė shufėr hekuri, do t`i bėsh copė-copė si njė enė prej argjile"".  

 

 


10

 

   Tani, pra, o mbretėr, tregohuni tė urtė; pranoni ndreqjen, o gjyqtarė tė dheut.  

 

 


11

 

   Shėrbeni me frikė Zotin dhe gėzohuni me drithma.  

 

 


12

 

   Nėnshtrohuni Birit, qė tė mos zemėrohet dhe tė mos vdisni rrugės, sepse zemėrimi i tij mund tė ndizet nė njė ēast. Lum ata qė gjejnė strehė tek ai.  

 

 


Psalmet 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: