Albanian Bible

Jobi 17

Jobi

Return to Index

Chapter 18

1

 

   Atėherė Bildadi nga Shuahu u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2

 

   "Kur do t`u japėsh fund fjalėve? Bėhu i zgjuar dhe pastaj flasim.  

 

 


3

 

   Pse jemi konsideruar si kafshė dhe jemi konsideruar tė pėrēmuar nė sytė e tu?  

 

 


4

 

   Ti qė ha veten nga zemėrimi, a duhet tė braktiset toka pėr shkakun tėnd apo shkėmbi tė luajė nga vendi i tij?  

 

 


5

 

   Po, drita e tė keqit shuhet dhe flaka e zjarrit tė tij nuk ndrit mė.  

 

 


6

 

   Drita nė ēadrėn e tij po meket dhe llamba e tij mbi tė po shuhet.  

 

 


7

 

   Hapat e tij tė fuqishėm shkurtohen dhe vetė planet e tij po e ēojnė nė greminė.  

 

 


8

 

   Sepse kėmbėt e tij e shtyjnė nė rrjetė dhe ai do tė bjerė nė ndonjė lak.  

 

 


9

 

   Njė ēark e kap nga thembra dhe njė lak e mban fort.  

 

 


10

 

   Pėr tė ka njė lak tė fshehur nė tokė dhe njė ēark tė vėnė nė shteg.  

 

 


11

 

   Gjėra tė tmerrshme e trembin nga ēdo anė dhe e ndjekin nė ēdo hap.  

 

 


12

 

   Forca e tij pakėsohet pėr shkak tė urisė dhe shkatėrrimi ėshtė gati ta godasė anash.  

 

 


13

 

   Gėlltit copa tė lėkurės sė tij; i parėlinduri i vdekjes gllabėron gjymtyrėt e tij.  

 

 


14

 

   Atė e rrėmbejnė nga ēadra tij qė e dinte tė sigurt dhe e ēojnė para mbretit tė tmerrit.  

 

 


15

 

   Nė ēadrėn e tij banon ai qė nuk ėshtė nga tė vetėt, dhe mbi shtėpinė e tij hedhin squfur.  

 

 


16

 

   Rrėnjėt poshtė thahen dhe degėt lart priten.  

 

 


17

 

   Kujtimi i tij zhduket nga toka dhe emri i tij nuk do tė pėrmendet mė nėpėr rrugė.  

 

 


18

 

   Ai shtyhet nga drita nė terr dhe atė e pėrzėnė nga bota.  

 

 


19

 

   Nuk ka as bij, as pasardhės nė popullin e tij dhe asnjė qė tė mbijetojė nė banesėn e tij.  

 

 


20

 

   Fundi i tij i lė tė habitur ata qė e kanė ndjekur dhe mbeten tė tmerruar ata qė e kanė pararendur.  

 

 


21

 

   Pikėrisht kėshtu janė banesat e njerėzve tė kėqij, dhe ky ėshtė vendi i atij qė nuk e njeh Perėndinė". Pėrgjigja e pestė e Jobit; ai e ndjen veten tė pėrqeshur; gjithēka ėshtė kundėr tij  

 

 


Jobi 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: